30.10.08

7 Günlük Gezimizin Üçüncü Günü-Third Day of Our 7 Days' Tour

Üçüncü gün tur firmasının düzenlediği bir gezi ile Karlovy Vary'e gittik. Bu küçük kent, zaman içinde Beethoven, Goethe, Marx, Hitler, Mustafa Kemal'in de kalıp tedavi gördüğü, sıcaklıkları 60 ile 100°C arasında olan ve yıkanarak değil içilerek fayda sağlayan 13 farklı maden suyunun çıktığı bir içme-spa merkezi. Zaman içinde eklemeler yapılmış eski mimari ve sulardan içenlerin bol bol yürüyüş yapması için oluşturulmuş yürüyüş parkurları ile inşa edilmiş açık ve yarı kapalı yürüyüş yolları oldukça ilginç. Dönüşte tekrar kendi Prag turumuzu gerçekleştirdik ve uzun aramalardan sonra gecenin geç vakti Adolf Loos'un Villa Müller'ini ziyaret ettik.

On our third day, we attended a tour to Karlovy Vary, a small spa town. It accomodated famous guests i.e. Beethoven, Goethe, Marx, Hitler, Mustafa Kemal. There are 13 different springs of mineral water varying from 60 to 100°C. The specialty about those is they are useless if you bath in them. They help internal organs is you drink according to the prescription provided by a doctor. Also there are a lot of walking tracks and pavements for those who drink the mineral water.


Back in Prague we made our own tour again and after a long search, found Adolf Loos' Villa Müller late at night.Hiç yorum yok: