31.10.08

7 Günlük Gezimizin Beşinci Günü-Fifth Day of Our 7 Days' Tour

Beşinci günümüz oldukça yoğundu. Tur firmasının düzenlediği gezi ile önce, ilginç mimarisiyle gezmeye doyamadığımız küçük kaplıca-spa kenti Baden'e, sonra Habsburg Hanedanı'nın sonunu getiren facianın gerçekleştiği Mayerling'e, sonra da yeraltı sularının baskını sonucu Avrupa'nın en büyük yeraltı gölü haline gelen ve aslında bir kireç madeni olan Seegretto'ya gittik.

Viyana'ya dönüşte mimari olarak bizim için çok önemli olan, türünün ilk örneklerinden olan dev Karl Marx Hof toplu konut bloğunu ziyaret ettik. Sonrasında müzeler bölgesi (Museumsquartier) ve Ulusal Müze'yi gezdik.Grup'la tekrar buluşup Hundertwasser'in ünlü apartman bloğunu ziyaret ettikten sonra 165m yükseklikteki Viyana Kulesi'ne (Donautrum) çıkıp kahve-pasta eşliğinde 360° Viyana manzarası izledik.Otele dönüşte ise tekrar gruptan ayrılıp yağmur altında kendi Viyana gezimizi gerçekleştirdik. İlk Roma yerleşiminin kalıntılarını, tüm Avrupa şehirlerinde bulunan veba anıtını ve çanı Osmanlılar'ın kuşatma sonrası geride bıraktığı topların eritilmesiyle yapılan Aziz Stephan Katedrali'ni gezdik.


Our fifth day was quite busy. First we attended a tour to a small spa town with interesting architecture, Baden. Then we moved on to the place where the Mayerling Incident took place. That incident brought the end of the Habsburg Dynasty. We continued with Seegrotte, which was once a lime mine, but flooded by underground water because of misplaced explosives and became the largest underground lake of Europe.
Back in Vienna we visited the enormous Karl Marx Hoff, almost first example of mass housing and then went to Museumsquartier and visited the National Museum.
Rejoining the group, we went to the well-known apartment block of Hundertwasser and then to the 165m high Vienna Tower (Donautrum) and enjoyed the 360° panorama of Vienna while having our cake and coffee.On the way back to the hotel we departed from the group and had our own tour of rainy Vienna. We had a look at the remnants of the first Roman settlements. And then visited the St. Stephan's Cathedral, bell of which is made by melting the cannons left behind by Ottomans after the siege.1 yorum:

Bulent dedi ki...

Bayıldım.Ellerine,emeğine,yüreğine sağlık.